Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
abit
Мнения: 88
Регистриран на: Съб 20 юни 2009 13:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Cyprus
Контакти:

Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот abit » Пон 10 авг 2009 17:25


Намерих едни ББС 16ки само това знам по характеристиката, майстора им примери дупките и ми каза, че стават на моя голф 4 1.4 16в. с гумите в добро състояние са.

Та понеже се запалих, искам да разбера нещо трябва ли да се пипа по колата след като ги сложа?В момента съм с 14-ки железни.

Разхода на гориво вдигали се забележимо, ще може ли да ги подкарам с моята слаба машинка от 1400 кубика?
Офертата мисля, че е добра 250€ със гумите, джантите нямат драскотина.(били са на голф преди)

Благодаря предварително на колегите които ще ме посъветват. :drunk

след 1 час ще отида да ги снимам и да запиша инфото им.




Потребителски аватар
theraven
Мнения: 2358
Регистриран на: Сря 05 мар 2008 15:56
Автомобил: Golf Mk4 Sport Edition
Двигател: SDI
Местоположение: Нова Загора/София/Лондон
Контакти:

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот theraven » Пон 10 авг 2009 17:36


Ми.... кво да пипаш... освен да се пипаш по портфейла, щото ще ти дигнат разхода определено. И литърче може да стане на това двигателче. А и допълнително ще я спънат колицата.


Потребителски аватар
shi187
Мнения: 102
Регистриран на: Пет 29 май 2009 17:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София / Дружба

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот shi187 » Пон 10 авг 2009 17:41


Няма какво друго да пипаш, както каза колегата в предишния пост. Слагаш ги и си ги търкаляш с кеф. :wink:


Потребителски аватар
abit
Мнения: 88
Регистриран на: Съб 20 юни 2009 13:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Cyprus
Контакти:

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот abit » Пон 10 авг 2009 18:52


Отказахте ме... щом ще я озоря количката за какво по дяволите да ги купувам!?!?!

Да търся ли 15-ки или най добре да си намеря 14-ки?


Потребителски аватар
Tatrata
Мнения: 588
Регистриран на: Вто 06 фев 2007 10:27
Автомобил: VW Polo 6N1
Двигател: ABF
Местоположение: София

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот Tatrata » Пон 10 авг 2009 19:07


Чак пък да я озориш....малко пресилено казано. Само разхода може да вдигне малко и лекичко ще се спъне (малко в по-високите скорости)


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот Winner25 » Пон 10 авг 2009 19:09


Ако размера е съонразен не би трябвало да има проблеми. При мен джантите не оказват влияние върху разхода :)


Потребителски аватар
theraven
Мнения: 2358
Регистриран на: Сря 05 мар 2008 15:56
Автомобил: Golf Mk4 Sport Edition
Двигател: SDI
Местоположение: Нова Загора/София/Лондон
Контакти:

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот theraven » Пон 10 авг 2009 19:22


Има разлика, колега. Значи през лятото карам с 19 цола джанта, а през зимата - със 16. Разликата във външните диаметри на джанта+гума между 19-ките и 16-ките е 1мм. Ами през лятото извънградското ми е 5.5 средно, докато през зимата пада под 5. Градското не е меродавно, защото има много странични фактори, които влияят. Карам дизел и разликата не е толкова голяма, но на бензинка, и то 1.4 ще има разлика :да:

Поздрави, Митака!


Потребителски аватар
abit
Мнения: 88
Регистриран на: Съб 20 юни 2009 13:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Cyprus
Контакти:

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот abit » Пон 10 авг 2009 19:43


А освен минуси ако бутна 16-ки ? Освен че са красиви.
По добре ли ще е да се ориентирам към 15-ки?
Разликите в цените на гумите 14,15,16 голяма ли е за една и съща марка?


Потребителски аватар
shi187
Мнения: 102
Регистриран на: Пет 29 май 2009 17:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София / Дружба

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот shi187 » Пон 10 авг 2009 21:50


Разликата в цената за гума си е прилично голяма за различния цолаж на джантата. Колкото по голяма е джантата толкова по скъпа е гумата. И аз се бях насочил към 16-ка за моята кошница, ама в последствие се отказах и са си търся читава 15-ка. А колегата от предишния пост искам да попитам, как така през зимата му дава по малък разход, при положение, че има сняг, кишавици и мн други фактори които увеличават разхода, независимо на какъв вид гориво караш?


Потребителски аватар
theraven
Мнения: 2358
Регистриран на: Сря 05 мар 2008 15:56
Автомобил: Golf Mk4 Sport Edition
Двигател: SDI
Местоположение: Нова Загора/София/Лондон
Контакти:

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот theraven » Пон 10 авг 2009 22:29


Колега, точно затова съм казал извънградско, като се има предвид, че моето извънградско е главно по магистралата. Не ми се е налагало спешно да хукна и да играя ролята на снегорин досега, а карам по очистено. И те така... :да:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот Haralampi » Пон 10 авг 2009 22:46


Извинете моето невежество, но не разбирам защо трябва да има ралзлики в реалния (! а не отчитания по бордкомп.) разход и да спъва колата!?
Та ако е така освен оптиката - какъв е смисъла от големи джанти? + това обикновено по-големите джанти вървят с по-малки по размер гуми, т.е. общия диаметър не се изменя съществено (ако се спазват предписаните размери)

Theraven - при теб може да има такъв ефект, защото 19" не са по предписание за Г4... или поне не за твоя и моя Г4 :)

Аз карам само с 16-ки (лете - алу, зиме - метал). Самият аз никак не съм фен на BBS, просто не са ми по вкуса и не бих сложил, но това е въпрос на вкус.
Иначе единственото против 16ки и на горе, което мога да посоча е ескалиращия дискомфорт от страхотните БГ пътища....

Ако теоретично за нещо бих минал към 15 е именно това. А към над 17 за кола карана в БГ никога не бих посегнал...


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот Winner25 » Пон 10 авг 2009 22:53


theraven написа:Има разлика, колега. Значи през лятото карам с 19 цола джанта, а през зимата - със 16. Разликата във външните диаметри на джанта+гума между 19-ките и 16-ките е 1мм. Ами през лятото извънградското ми е 5.5 средно, докато през зимата пада под 5. Градското не е меродавно, защото има много странични фактори, които влияят. Карам дизел и разликата не е толкова голяма, но на бензинка, и то 1.4 ще има разлика :да:

Поздрави, Митака!

Може и така да е :)
Но при бензиновите мотори разхода варира в по голям интервал. Лично аз не съм забелязал фрапираща разлика :) Не е изключено обаче да се повишава малко разхода.

Haralampi написа:Извинете моето невежество, но не разбирам защо трябва да има ралзлики в реалния (! а не отчитания по бордкомп.) разход и да спъва колата!?

Алуминиева 16-ка тежи повече от желязна 14-ка. Отделно и самите гуми са по тежки. В повечето случаи и доста по-широки.
Колкото и абсурдно да звучи - ако си подбираш маршрута не е толкова трудно да караш с ниски гуми :да:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот Haralampi » Пон 10 авг 2009 23:04


Ако визирате теглото - разбирам, макар че не съм убеден, че 14" метал тежи по-малко от 16" алу.... по-скоро си мисля, че трябва да имат сходно тегло. Но заедно с по-голямата гума вероятно е така.

Иначе при мен поне разликата между зимен и летен разход е има няма половин литър (пак казвам - еднакъв размер джанти, но зиме метални, лете алу.)

А за подбиране на маршрут - между от 1 до 3 Шестокласни пътища които вършат работа в дадена посока кой да избирам - а и с подбирането вече съм наистина съглсен, че разхода от по-големи джанти се вдига значително mhihi


Потребителски аватар
theraven
Мнения: 2358
Регистриран на: Сря 05 мар 2008 15:56
Автомобил: Golf Mk4 Sport Edition
Двигател: SDI
Местоположение: Нова Загора/София/Лондон
Контакти:

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот theraven » Пон 10 авг 2009 23:11


Добре, да приемем, че външните диаметри са еднакви. Тогава откъде идва разликата и в разхода, и в ускорението. Комфорта го оставяме на заден план. Ами много просто - по-голямата джанта тежи повече. Който не вярва - да дойде да вдигне една 19-ка, пък нека да е алуминий mhihi Освен това, поне при мен е частен случай, щото карам на ебати тесния размер гуми - 215/35/19, гумите са допълнително армирани, което също добявя към общото тегло. И така, процентното съотношение в обема материал (метал+гума) спрямо въздуха под налягане е много по-малко при по-малката джанта, отколкото при голямата. А от голямото тегло инерционноста нараства, което е проблем - нужна е повече сила, за да се задвижи колелото до определена скорост. А когато силата е една и съща (а тя няма как да не е - все пак двигателят е един и същ), физиката взима своя дял от времето, необходимо за достигането на тази скорост. А това време се равнява на по-дълго време тормоз над мотора и повече изгорено гориво. С две думи - колкото по-тежки са движещите се части в една кола - толкова повече се наблюдава спад в динамиката и скок в разхода и. Да не говорим, че дори размера на спирачния диск оказва влияние - нали и той се върти с колелото - имаше тестове на писта, където една и съща кола с 288 мм диск се представи по-добре от случая, когато е оборудвана с 312мм диск.... правете си изводите.... хайде чао от мен, че трябва да честитя един рожден ден mhihi :mrgreen:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Нуждая се спешно от съвет за ДЖАНТИ

Мнениеот Haralampi » Пон 10 авг 2009 23:26


Мерси за подробното разяснение колега, напълно бе ясно това, даже бих допълнил и с други технизчески и физични последствия от по-тежко колело, но е излишно. просто помислих, че визирате фруги фактори, а не теглото - за това попитах :)

Ами abit - май извода е, че ако намериш готини 15ки алу - мятай :) това май би бил оптимален вариант :)



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Никола.Веселинов и 64 госта