Данък МПС

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Данък МПС

Мнениеот pakumba » Чет 23 фев 2012 13:30


Колеги, трябва ми компетентно мнение по следния казус- имам кола, закупена 2006 година като преди това е регистрирана в Бг от предния собственик. Не я прехвърлих доста време в КАТ, защото още не бяха сменили закона с минаването на канал и се чакаше по цял и така и не се наканих. Съответно като не беше по талон на мое име и не я регнах в данъчното. Наскоро си я регнах в Кат на мое име. На талона е датата на регистрация, т.е. скорошна. Искам да си оправя всички бакии като я регна в данъчното сега, доколктоо съм чел лихвата има давност 2 год и 2 месеца, които очевидно отдавна са минали. Обаче днес прочетох и друго- има давност 5 години ако не са били потърсени вземанията да бъдат погасени по давност и то заедно с лихвите. Те реално е нямало как да ги и потърсят, защото не са знаели на кого е колата, та и 5тте години са минали. Дължа ли нещо на общината е въпроса? Освен това не знам дали ще намеря бележката за платения данък от предния собственик за годината за продажбата, нужна ли е и ако не се намери какво става- просто плащам и за тази година ли? Данъка е малък и не ме притеснява.




Потребителски аватар
eos
Мнения: 1670
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 17:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот eos » Чет 23 фев 2012 13:37


Наскоро и аз минах през това. Колата си я прехвърлих преди 2 години и през това време не отидох да я заведа в районната община. Накрая отидох и данъчните ми начислиха данъка за последните две години+лихви, колата беше нова и сумата страшна mhihi


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот radi_nrj » Чет 23 фев 2012 17:16


Кога е сключен договора за покупко-продажба? Ако е от 2006-та как успя след толкова години да я регнеш със стар договор или правихте нов?
Поне според мен до момента в който си регистрирал колата в KAT на твое име за властите се е водила на стария собственик.

Казуса ти е интересен.


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот dlug » Чет 23 фев 2012 17:31


Аз имам спомен че данъците не се погасяват по давност, но не съм сигурен. Така или иначе в данъчното се регистрира автомобил с договорът за покупко-продажба, няма значение кога е регистрацията в КАТ. Ако отидеш и я регистрираш ще ти кажат със сигурност какво дължиш, въпросът е, че после ще е късно за размисъл, просто трябва да си платиш


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот pakumba » Чет 23 фев 2012 17:48


dlug написа:Аз имам спомен че данъците не се погасяват по давност, но не съм сигурен. Така или иначе в данъчното се регистрира автомобил с договорът за покупко-продажба, няма значение кога е регистрацията в КАТ. Ако отидеш и я регистрираш ще ти кажат със сигурност какво дължиш, въпросът е, че после ще е късно за размисъл, просто трябва да си платиш


да, това е въпросът, искам да съм подготвен законово, иначе могат да си ме трескат както искат. Четох, че по закон има давност 5 години, след това пак си подлежи на събиране, но не и силово- ако им го платиш, вземат ги, но и няма да ти кажат, че са погасени по давност, а трябва да пуснеш уведомление, че са погасени по давност и затова няма да ги платиш. А не си струва за 200 кинта да наемам адвокат, по-лесно ми е да ги платя и да се свърши, аз си им ги дължа реално погледнато.
Иначе казуса ми наистина е интересен- 2006 и си я регнах скоро. Въпроса е, че я карах година и половина и си купих друга. Тази си поседя в двора, макар да си е в движение. Регнах я без проблеми, какво като е от 2006 договора, то реално няма какво да направят- най-многото глоба да ми праснат, но не го направиха.


Потребителски аватар
plambata13
Мнения: 43
Регистриран на: Пон 09 ное 2009 15:20
Автомобил: Passat B6 TDI
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Данък МПС

Мнениеот plambata13 » Чет 23 фев 2012 20:01


Данък и лихва си тече,просто има глоба,която след 2-те години отпада....


Потребителски аватар
Вълков
Мнения: 192
Регистриран на: Сря 30 ное 2011 21:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград / Свищов

Re: Данък МПС

Мнениеот Вълков » Чет 23 фев 2012 20:29


Някой ми беше казвал, че след като не си регистрирал колата си в данъчното, когато дойде време да я продаваш отиваш в банката превеждаш малко пари на данъчното и ти издават документ че си платил. Незнам доколко е вярно, защото винаги съм бил на 100% изряден, но сега мисля да взимам джип 3.0 v6, при което (200+лв данък, 300лв гражданска; 70лв винетка) разходите идват в повече. Ако някой колега е малко по - запознат нека сподели дали е възможно по този начин. :да:


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Данък МПС

Мнениеот 110afn » Чет 23 фев 2012 21:51


Ами преди време може и така да е било. Преди 2г като си регистрирах Пасата, след 20-30 мин бях в данъчното и колата ми стърчеше в компютъра и чакаше да я декларирам, и то с катализатор понеже беше с преглед в Австрия. КАТ и данъчното са вързани вече, така че тая шмекерия умре.Това дето го казваш го правеха на стар внос при пререгистрация и предишния собственик не е плащал данък.
Във Враца за Пасат 1з 96г данъка ми е 33лв


Потребителски аватар
jr_flex
Мнения: 24
Регистриран на: Вто 30 сеп 2008 20:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот jr_flex » Пет 24 фев 2012 0:03


Понеже съм юрист ще взема отношение по темата. С изтичане на петгодишната давност не се погасява правото на държавата върху вземане за неплатени данъци. Погасява се само правото на данъчната администрация да търси с принудителни средства събиране на неплатените данъци от данъчно задължените лица (чл.140, ал.1 от ДПК). В резултат на изтекла погасителна давност се погасява не дългът, а възможността той да бъде събран принудително /в случая от данъчната служба/. Това означава, че ако след изтичане на давностния срок длъжникът /в случая колегата pakumba/ доброволно плати своето задължение към държавата, то тя ще приеме плащането като изпълнение на едно задължение на длъжника спрямо нея /което звучи абсурдно/, но юридически е напълно възможно поради незнание или друга причина. Данъчно задълженото лице, което е платило след срока, не може да поиска обратно от държавата платеното след изтичане на давностния срок данъчно задължение с твърдението, че не е знаело, че задължението е погасено по давност и е можело да не плати (чл.143 от ДПК). И нещо много важно-давностният срок не се прилага служебно от органите на данъчната администрация. Това означава, че лицето, чието задължение е погасено по давност, трябва да се позове на това свое право по своя инициатива, като отправи писмено уведомление до съответната данъчната администрация, че отказва плащане, тъй като задължението му е погасено по давност. Установеното от чл.171, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) правило е, че публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок. Той започва да се брои от 1 януари на годината, следваща годината, през която е трябвало да бъде платено публичното задължение. Тоест колега броиш 5 години напред от 1 януари /годината, след която си придобил МПС-то/, ако са изтекли въпросните 5 години спокойно можеш да им кажеш на данъчните от общината да се почерпят с по една студена вода. В случай, че този 5 годишен срок не е изтекъл, изчакай да изтече и пак нищо няма да дължиш на общината. :beer

Последна промяна от jr_flex на Пет 24 фев 2012 0:07, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот dlug » Пет 24 фев 2012 0:05


Вълков написа:Някой ми беше казвал, че след като не си регистрирал колата си в данъчното, когато дойде време да я продаваш отиваш в банката превеждаш малко пари на данъчното и ти издават документ че си платил. ...

Така беше, но вече искат печат от данъчното на вносната бележка. Така че и този вариант отпада. С две думи най-добре е ако наистина си изряден. Лошото е, че всеки ден се нервирам на състоянието на пътищата като карам, ама това е друга тема...


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот pakumba » Пет 24 фев 2012 9:46


jr_flex написа:Понеже съм юрист ще взема отношение по темата. С изтичане на петгодишната давност не се погасява правото на държавата върху вземане за неплатени данъци. Погасява се само правото на данъчната администрация да търси с принудителни средства събиране на неплатените данъци от данъчно задължените лица (чл.140, ал.1 от ДПК). В резултат на изтекла погасителна давност се погасява не дългът, а възможността той да бъде събран принудително /в случая от данъчната служба/. Това означава, че ако след изтичане на давностния срок длъжникът /в случая колегата pakumba/ доброволно плати своето задължение към държавата, то тя ще приеме плащането като изпълнение на едно задължение на длъжника спрямо нея /което звучи абсурдно/, но юридически е напълно възможно поради незнание или друга причина. Данъчно задълженото лице, което е платило след срока, не може да поиска обратно от държавата платеното след изтичане на давностния срок данъчно задължение с твърдението, че не е знаело, че задължението е погасено по давност и е можело да не плати (чл.143 от ДПК). И нещо много важно-давностният срок не се прилага служебно от органите на данъчната администрация. Това означава, че лицето, чието задължение е погасено по давност, трябва да се позове на това свое право по своя инициатива, като отправи писмено уведомление до съответната данъчната администрация, че отказва плащане, тъй като задължението му е погасено по давност. Установеното от чл.171, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) правило е, че публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок. Той започва да се брои от 1 януари на годината, следваща годината, през която е трябвало да бъде платено публичното задължение. Тоест колега броиш 5 години напред от 1 януари /годината, след която си придобил МПС-то/, ако са изтекли въпросните 5 години спокойно можеш да им кажеш на данъчните от общината да се почерпят с по една студена вода. В случай, че този 5 годишен срок не е изтекъл, изчакай да изтече и пак нищо няма да дължиш на общината. :beer


колега, благодаря ти за мнението. Написах ти едно л.с. с още малко въпроси :beer


Потребителски аватар
niviat
Мнения: 332
Регистриран на: Чет 10 авг 2006 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот niviat » Пет 24 фев 2012 21:53


pakumba написа:
jr_flex написа:Понеже съм юрист ще взема отношение по темата. С изтичане на петгодишната давност не се погасява правото на държавата върху вземане за неплатени данъци. Погасява се само правото на данъчната администрация да търси с принудителни средства събиране на неплатените данъци от данъчно задължените лица (чл.140, ал.1 от ДПК). В резултат на изтекла погасителна давност се погасява не дългът, а възможността той да бъде събран принудително /в случая от данъчната служба/. Това означава, че ако след изтичане на давностния срок длъжникът /в случая колегата pakumba/ доброволно плати своето задължение към държавата, то тя ще приеме плащането като изпълнение на едно задължение на длъжника спрямо нея /което звучи абсурдно/, но юридически е напълно възможно поради незнание или друга причина. Данъчно задълженото лице, което е платило след срока, не може да поиска обратно от държавата платеното след изтичане на давностния срок данъчно задължение с твърдението, че не е знаело, че задължението е погасено по давност и е можело да не плати (чл.143 от ДПК). И нещо много важно-давностният срок не се прилага служебно от органите на данъчната администрация. Това означава, че лицето, чието задължение е погасено по давност, трябва да се позове на това свое право по своя инициатива, като отправи писмено уведомление до съответната данъчната администрация, че отказва плащане, тъй като задължението му е погасено по давност. Установеното от чл.171, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) правило е, че публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок. Той започва да се брои от 1 януари на годината, следваща годината, през която е трябвало да бъде платено публичното задължение. Тоест колега броиш 5 години напред от 1 януари /годината, след която си придобил МПС-то/, ако са изтекли въпросните 5 години спокойно можеш да им кажеш на данъчните от общината да се почерпят с по една студена вода. В случай, че този 5 годишен срок не е изтекъл, изчакай да изтече и пак нищо няма да дължиш на общината. :beer


колега, благодаря ти за мнението. Написах ти едно л.с. с още малко въпроси :beer

С още малко въпроси как да не си платиш и някое друго задължение ли?


Потребителски аватар
Вълков
Мнения: 192
Регистриран на: Сря 30 ное 2011 21:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград / Свищов

Re: Данък МПС

Мнениеот Вълков » Пет 24 фев 2012 23:29


niviat написа:
pakumba написа:
jr_flex написа:.

колега, благодаря ти за мнението. Написах ти едно л.с. с още малко въпроси :beer

С още малко въпроси как да не си платиш и някое друго задължение ли?


С тези цени на горивата, данъците, винетките, гражданските отговорности и куп други сравнено със състоянието на пътната мрежа и високия ни стандарт на живот, мисля че отговорите на тези въпроси биха били от полза на всекиго :да:


Потребителски аватар
niviat
Мнения: 332
Регистриран на: Чет 10 авг 2006 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот niviat » Съб 25 фев 2012 12:33


Вълков написа:
niviat написа:
pakumba написа:
jr_flex написа:.

колега, благодаря ти за мнението. Написах ти едно л.с. с още малко въпроси :beer

С още малко въпроси как да не си платиш и някое друго задължение ли?


С тези цени на горивата, данъците, винетките, гражданските отговорности и куп други сравнено със състоянието на пътната мрежа и високия ни стандарт на живот, мисля че отговорите на тези въпроси биха били от полза на всекиго :да:

И по този начин ще се оправят нещата ли ?Така ще се запушат дупките ли?Аз си плащам всичко навреме , спазвам правилата глупави или не защото така трябва и искам да има ред и да живея в нормално уредена България и мразя когато предстои или вече бъркат в .ъза на тарикатите да реват колко боли.Трябва много да боли иначе по-лошо ни чака. :dummy:


Потребителски аватар
plambata13
Мнения: 43
Регистриран на: Пон 09 ное 2009 15:20
Автомобил: Passat B6 TDI
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Данък МПС

Мнениеот plambata13 » Съб 25 фев 2012 13:02


По принцип е така,трябва човек да си плаща всичко.НО по принцип, и много други неща трябва да са наред в нащ'а мила страна,ама не са........



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: chifut и 38 госта