Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19703
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Vlad777 » Съб 05 окт 2013 14:40


Хубаво е темата да се ползва за реални и практически отзиви, а не да се хвалим кой какво си е купил...




5etrov
Мнения: 29
Регистриран на: Съб 02 мар 2013 21:55
Автомобил: POLO
Двигател: 1.4 16V
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 5etrov » Съб 05 окт 2013 22:59


Аз имам един странен въпрос, както ще се стори на някои. Тъй като няма да карам интензивно през зимата, нито градско, нито извън, а само ако се наложи. Добър вариант ли е да си купя чисто нови летни гуми, да речем Uniroyal Rainexpert. Да колкото знам от тестовете става ясно, че на мокро всяка добра лятна гума спира много по-добре от зимната, а на сухо пак я превъзхожда. Другият въпрос е дали катаджийте ще се заядат като видят че са летни или тях ги интересува дълбочината на грайфера.
И не на последно място е че ако си взема зимни гуми, карайки предимно на сухо и мокро ще ги износя много по-бързо отколкото летните и ползата ще бъде почти никаква от това че са зимни, защото няма да ги карам на сняг.
Вашите съвети?


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот eng » Съб 05 окт 2013 23:13


Моя съвет е, че от гуми и спирачки в автомобила не се пести.Излишно е да споменавам какво значение има добрата гума дори и само ако ти се наложи да спреш, не говоря за завои и т.н.Много хора пропускат момента, че зимна гума се слага под 7 градуса без значение сухо време ли е, мокро ли е или има сняг.Затова има летни и зимни гуми, всесезонните който и да ми ги хвали без значение какъв пробег прави зимата аз не бих ги ползвал.това лично за мен е маркетингов трик, нещо като с един препарат който ти прочиствал пералнята от котлен камък :mhihi


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Asko VW » Нед 06 окт 2013 11:28


Към колегата 5etrov - Колега, по принцип е възможно, има доста хора, които зимата остават с летните, защото тогава карат рядко. Преди доста години (като млад шофьор) и аз съм карал зимата с летни (при това не особено нови) и именно за това ще ти кажа, че е силно НЕ препоръчително - просто филма е много.... съветски :mhihi .
Веднъж ще ти се наложи да излезеш на сняг, или пък времето ще се обърне рязко и ще завали докато си някъде на вън и ще ти се стъжни. Да не стане така, че за да спестиш 300 лв., да се вкараш в по-големи разходи за ремонт, или не дай боже някой да пострада.
Колкото до това, че летните държат по-добре на сухо и мокро, независимо от температурата, не е съвсем така. Някой беше качил едно компютърно анимирано клипче (в някоя от темите свързани с гуми), в което се сравнява поведението на зимни и летни гуми на сухо и мокро при различни температури (ако колегата чете това, ще го помоля да го качи отново), та в него се вижда, че до към 10 градуса летните са по добри, при около 0-5 се изравняваха а на долу зимните повеждат, на сняг ситуацията е ясна.
По отношение на износването, да зимните се износват малко по-бързо, защото са с по-мека смеска, но това не е толкова значително (ако ги слагаш и сваляш на време). Летния и зимния комплект са ми на еднакъв брой сезони - два (летният сега са в края на втория) и не забелязвам почти никаква разлика в степента на износване.
Така, че ти препоръчвам да си вземе едни зимни гуми, среден клас и да ти е мирна главата (запазени втора употреба също е вариант), пак ще е по-добре от летни.

П.П. Летните ми са именно Uniroyal Rainexpert, добра гума, в преходния сезон (есента) съм ги карал при температури около нулата и не съм имал проблем и на сухо и на мокро (внимавах разбира се), но не бих рискувал да остана зимата с тях.


5etrov
Мнения: 29
Регистриран на: Съб 02 мар 2013 21:55
Автомобил: POLO
Двигател: 1.4 16V
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 5etrov » Нед 06 окт 2013 11:44


Ok, благодаря за съветите. Убедихте ме категорично :smile
Отивам да си взема четворка нови зимни.


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Svetlix » Нед 06 окт 2013 12:46


Може и по-евтини, но задължително зимни.

Няма закон, който да ни задължава да сме със зимни гуми (говорим за в България). Лично за мен е силно задължително, поради очевадни причини. Не ни е нужен закон за тази цел.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3928
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот joro_kem » Нед 06 окт 2013 13:35


GuLiVeR написа:по добре да прежаля по още 20-30 лева ма гума но да е свястна тия тигари и корморани и дебици са пълен т...к купих си hankook icept rs w442 по 88 лева а дебиката е 76 е кое е по важно безопасноста или некви си 12 лева на гума помислете малко някой хора си возят и децата в тия коли

карал ли си със зимни Дебица? мисля, че не. аз обаче съм изтъркалял по един комплект на 3 различни коли. със сигурност има и по-добри марки, но това, което пишеш за дебицата, съвсем не е вярно! ааа, и детето си също возя в колата. :mhihi


Потребителски аватар
rokera671
Мнения: 2543
Регистриран на: Нед 08 мар 2009 12:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот rokera671 » Нед 06 окт 2013 13:58


Още един :th_up за Дебица .


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2165
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот buller » Нед 06 окт 2013 14:20


Колеги, недейте да подвеждате другите за Debica.
Добри са, ама в определени случаи - неслучайно в класациите се гледат цялостните качества на гумите и ако някоя не се представя добре в определен компонент - то се срива в класацията.
Да, Дебика е много добра на сняг, да търкаля си се добре и на сухо, но на киша и най-вече на мокър асфалт са под всякаква критика! Направо са си опасни, ако човек няма едно на ум за "качествата" им на мокра настилка.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3928
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот joro_kem » Нед 06 окт 2013 14:41


Smeagol написа:...

както вече писах по-горе - има и по-добри марки, всичко е въпрос на предпочитания и цена! аз лично съм доволен (по-доволен съм от старата шарка), проблеми не съм имал, като естествено, съм се съобразявал с пътната обстановка и конкретния автомобил. относно тестовете - ням много ласкави думи и за ханкука, посочен от колегата като категорично по-добър избор. в този ценови клас според мен дебица фриго са добър избор.
п.п. по отношение на безопасността на пътя, освен гумите има и други, не по-малко съществени фактори, но това е предмет на друга дискусия. :beer


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2165
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот buller » Нед 06 окт 2013 19:35


joro_kem написа:...

Съгласен съм, че от ниския клас са може би най-правилния избор (неслучайно и аз бях с такива на 3-ката).
Но, разликата в цената с топ марките в масовите размери е доста малка (в рамките на 15-20 лв. за гума) :k055


Потребителски аватар
GuLiVeR
Мнения: 287
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 20:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот GuLiVeR » Нед 06 окт 2013 19:44


Някой хора са зациклили на една две марки и нямат база за сравнение и препоръчват непрепоръчителни гуми,но всеки си избира сам и се простира според чергата си :a045


Потребителски аватар
Talibana3800
Мнения: 52
Регистриран на: Пет 02 юли 2010 20:17
Автомобил: MK3
Двигател: ABF
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Talibana3800 » Нед 06 окт 2013 20:35


Здравейте колеги, :smile

Дискусията тук е малко "моето си е най-хубаво", но все пак искам
да попитам за мнение.

Автомобила е Голф 3 - 195/50/15

Гумите, които мисля да купя, ще се ползват по следния начин:

пон - петък: София център (от вкъщи до работа и обратно)
съб - нед: Витоша, Боровец, Костенец (практикувам зимни спортове) :a085


Плана ми е третата зима, да си оставя по-читавите две гуми отзад, а отпред да купя нови две - дефакто ще се ползва пълният комплект само две зими.

- Единият вариант, който мислих е да купя две хубави гуми за отпред (CONTINENTAL TS 800 195/50 R15 82T FR) и две някакви за отзад (BARUM POLARIS 3 195/50 R15 82T).

- Вторият вариант е четири еднакви, като бюджета ми позволява да са следните марки:

1. SAVA ESKIMO HP MS - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/sava/eskimo-19550-p-126283.html
2. FIRESTONE WH2EVO - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/firestone/wh2evo-19550-p-124713.html
3. UNIROYAL MS Plus 66 - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/uniroyal/plus-19550-p-124706.html
4. BF Goodrich G-FORCE WINTER - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/goodrich/gforce-winter-19550-p-124709.html
5. KLEBER KRISALP HP2 - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/kleber/krisalp-19550-p-124710.html

Бюджет = 450 лв.

Гумите ще се купуват от www.avtogumi.bg
Причина: Най-евтина цена, която видях за гуми.

:love.vwclub


Потребителски аватар
boqn _8228
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 05 юли 2008 17:08
Автомобил: Passat b5.5 1.9 tdi
Двигател: AVF
Местоположение: Троян

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот boqn _8228 » Нед 06 окт 2013 21:37


Talibana3800 написа:Здравейте колеги, :smile

Дискусията тук е малко "моето си е най-хубаво", но все пак искам
да попитам за мнение.

Автомобила е Голф 3 - 195/50/15

Гумите, които мисля да купя, ще се ползват по следния начин:

пон - петък: София център (от вкъщи до работа и обратно)
съб - нед: Витоша, Боровец, Костенец (практикувам зимни спортове) :a085


Плана ми е третата зима, да си оставя по-читавите две гуми отзад, а отпред да купя нови две - дефакто ще се ползва пълният комплект само две зими.

- Единият вариант, който мислих е да купя две хубави гуми за отпред (CONTINENTAL TS 800 195/50 R15 82T FR) и две някакви за отзад (BARUM POLARIS 3 195/50 R15 82T).

- Вторият вариант е четири еднакви, като бюджета ми позволява да са следните марки:

1. SAVA ESKIMO HP MS - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/sava/eskimo-19550-p-126283.html
2. FIRESTONE WH2EVO - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/firestone/wh2evo-19550-p-124713.html
3. UNIROYAL MS Plus 66 - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/uniroyal/plus-19550-p-124706.html
4. BF Goodrich G-FORCE WINTER - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/goodrich/gforce-winter-19550-p-124709.html
5. KLEBER KRISALP HP2 - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/kleber/krisalp-19550-p-124710.html

Бюджет = 450 лв.

Гумите ще се купуват от www.avtogumi.bg
Причина: Най-евтина цена, която видях за гуми.

:love.vwclub

ако искаш съвет от голфаджия гумаджия ти предлагам първо да минеш 185/55 R15 поради много причини и след това да си закупиш независимо от къде BARUM POLARIS 3 от личен и професионален опит виж и тукhttp://www.reifentrends.de/adac-winterreifentest-2012-2013.html


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Iezekil » Нед 06 окт 2013 21:59


Най-евтини гуми съм видял в "гуми1.бг".



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта