Как се определя цвета на автомобила?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
pavkata28
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 03 мар 2016 9:59
Автомобил:
Двигател:

Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот pavkata28 » Чет 03 мар 2016 11:08


Закупих кола "нов внос" на старо от автокъща в София. Колата е с предишна и единствена регистрация в Швейцария. В CMR-то и в швейцарския талон пише, че колата е сива (grey) на цвят. В талона ми при регистрацията в КАТ са вписали цвят "светло сиво (light grey)". Т.е. има разминаване между вписаното в CMR-то/предишния швейцарски талон и новият български талон издаден от КАТ. Колата никога не е пребоядисвана.

Според Вас:
* Имат ли право (законово и каквото и да е) КАТ да определят сами цвета на колата и да го вписват различен от предишните регистрации? Законно ли е това или е техническа грешка от тяхна страна?

* Може ли човек да решава какъв да бъде вписан цвета на собствената му кола или каквото решат полицаите на каналите това е?

* Проблем ли е, че в гражданската колата се води с цвят "сив", а на талона се води с цвят "светло сив"? Валидна ли е така според Вас гражданската?

* Как мога да разбера точния цвят на колата по VIN кода или друг код?

Благодаря за хората, които знаят и споделят!




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6166
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот VWGT » Чет 03 мар 2016 18:06


Българската милиция е над всичко, каквото решат на канала тва пишат и цветът ти е такъв, карат на вкус и мирис. Няма проблем с гражданската. Практиката познава и по-фрапантни разминавания, заради които и самите ченгета на пътя са се заяждали :)

Цветовете се определят с кодове, които по ВИН могат да се изкарат, да. Отделно ги има на лепенката с ВИН номера в багажника. Цвят условно може да се определи на син, зелен, сив, но да го описваш и като нюанс (светло, тъмно и тн) е глупост.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот muns61 » Чет 03 мар 2016 18:55


Павка, колата от аватара ми по талон е оранж...


Потребителски аватар
Теодор
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот Теодор » Чет 03 мар 2016 19:56


muns61 написа:Павка, колата от аватара ми по талон е оранж...

А моята същия цвят каките в КАТ я определиха оксидно жълт :mhihi А след време като трябваше да се пребоядисва бояджията определи цвят сахара :screwy


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот Piqndurnik » Пет 04 мар 2016 10:09


Ако това ще успокои някого, и тук е същото. Боята е LC8Z и я вписаха "кафява". Вярно, при определено осветление кафенее, но в повечето време изглежда сиво-черна.

По-лошото беше, че за размер на гумите вписаха 195/60 R16 93H, който е сравнително рядък, а не популярния 205/55 R16 с който колата е излязла от завода. В близкия TUV ми казаха, че това била честа грешка. Ако съм искал да съм 100% изряден, да съм си поръчал документ за съвместимост на гумите от VW, но по принцип нямало нужда - всеки полицай знаел за това.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот moimoimoi » Пет 04 мар 2016 20:23


а пасатчето го писаха "метално сив металик"
Прикачени файлове
015560286.jpg


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот znainainai » Пет 04 мар 2016 20:45


Те и пасата преди 8 години искаха да го пишат тъмно син :censored2 а колата е черна :banghead След разправия със чичката който я гледаше през 10мм лупи и пак не виждаше че е черна ми падна пердето запалих и гумите и я изкарах от канала на кат на слънчева светлина и на доста висок тон го поканих да излезе от бърлогата си и да види реалният цвят на автомобила. Онзи кандиса и я написа черна.


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот beuchat » Пет 04 мар 2016 20:54


Моята по талон е черна,нищо че в действителност е тъмно синя . :mhihi


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот icoico » Пет 04 мар 2016 21:17


Вие пък за какво се хващате. На мен ей тази ми я записаха в талона "сива" :mhihi :mhihi

а4.jpg


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот polovera_9n3 » Съб 05 мар 2016 6:30


:eek Тази е всичко друго, ама не и сива. Имам приятел кара такси- колата е зелена, в талона пише жълт :mhihi Сива е колата от аватара ми - открийте 7те разлики.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11926
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 05 мар 2016 7:21


moimoimoi написа:а пасатчето го писаха "метално сив металик"

хах, моя пасат беше със същия цвят регистриран на 20 декември в талона пишеше хромово зелен металик
Аз като го купих отидох да сменя талона и оня като вика, абе къв хромово зелен бе, това е тъмно син металик :11 Изкарване от канала навънка, триене с парцал и след доста спорове, както и аргумента че сигурно той я е регистрирал тая кола преди точно един месец кандиса да остави цвета какъвто го пишеше в талона. Взех си документите и разглеждайки ги по пътя към гишето гледам писал го комби :newsm66
Връщам се и викам, абе гледай какво си писал тука бе, хем изкарвахме колата навънка, връщахме я, къде видя че е комби тоя седан :bowdown


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот fox_vt » Вто 08 мар 2016 23:12


Опел корса масовия синкав цвят във кат се оказва че се води карибско сино :mhihi Как са го определили те си знаят.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6166
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот VWGT » Сря 09 мар 2016 9:44


вече има толкова изпедепсани цветове, реагиращи на температура и тн, че на чичката от канала ще му се завие свят, а след това ще отсъди мъдро нещо от сорта "преобладаващо син с отенък на пепел от рози"


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот Andonov » Сря 09 мар 2016 10:39


Проблемите са два при определяне на цвета при регистрация. Естествено че никой не гледа по ВИН как е излязла колата, защото за няколко години не се знае колко пъти е боядисвана.
Първия че еталоните ни с цветовете не отговарят по стандарт и втория че като има малка "грешка" в очите на сравняващия с еталоните.
Преди доста време имах същия казус с определяне на цвета. Колата беше тъмно червено - бордо а те я писаха СВЕТЛО червен. След мое противоречие (още преди да излезна от канала) проверяващия ми изкара на един лист със всички цветове и съответно името срещу него. След което ми каза сам да си определя (сравня) цвета и да видя какво пише срещу него. Е точно на този тъмен цвят червен пишеше светло червено. И те така не се чудете. :mhihi


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се определя цвета на автомобила?

Мнениеот alexx » Сря 09 мар 2016 21:10


"синьо-зелено" как ви се струва?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Asko VW, loopci, railfan, smurf и 46 госта