Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Австрия?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Австрия?

Мнениеот Vlad777 » Нед 06 апр 2014 13:28


Във връзка с пътуването до Worthersee искам да попитам за съвети относно маршрута, от хората, които са пътували. Става въпрос за пътя България - Сърбия - Хърватска - Словения - Австрия с минимално плащане на винетки и пътни такси.

1. По царския път съм пътувал няколко пъти (линк Google maps) и ми е добре познат.
Общо път: 1 034 км - 11 часа 12 мин
Цена на тол такси (отиване и връщане) и винетки в EUR:
За лек автомобил: 18.50 (Сърбия) + 33.15 (Хърватска) + 15.00 (Словения) + 13.00 (Караванкен тунел) + 8.50 (Австрия) = 88 EUR
За бус с ремарке: 28.00 (Сърбия) + 75.18 (Хърватска) + 40.00 (Словения) + 13.00 (Караванкен тунел) + 8.50 (Австрия) = 165 EUR

2. Алтернативен маршрут - Заобикаляне на тол такси в Хърватска, винетка Словения, Караванкен тунел - предложи го колегата iliankocov (Линк Google maps).
Общо път: 1 019 км - 14 часа 20 мин (3 часа повече)
Цена на тол такси (отиване и връщане) и винетки в EUR:
За лек автомобил: 18.50 (Сърбия) + 8.50 (Австрия) = 27 EUR (Икономия 61 евро)
За бус с ремарке: 28.00 (Сърбия) + 8.50 (Австрия) = 37 EUR (Икономия 128 евро)


Разликата в разходите е доста сериозна за сметка на 3 часа повече път според Google maps. Въпросът ми е кой е пътувал по този втори алтернативен маршрут и какви препоръки ще даде? Конкретно ме интересува най-вече по кой маршрут е най-добре в Словения от Ptuj нататък, така че да не се налага да се купува винетка.




Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот joromnt » Нед 06 апр 2014 15:05


За Словения винетката е необходима само на път със статут на автомагистрала. Всичко останало е свободно от такси/винетка.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот Vlad777 » Вто 08 апр 2014 16:16


Магистралите в Словения ясно, но въпросът е по кой път да минем точно. Пътят От София до Вараждин в Хърватска (Varaždin) е горе-долу ясен и там няма варианти.

Интересува ме след Вараждин по кой маршрут се минава най-удобно през Словения в посока Клагенфурт (Австрия). Като цяло някой, който е пътувал да даде някакви отзиви.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот icoico » Вто 08 апр 2014 22:35


Минавал съм границата по този път Дравоград- Лавамюнд някога, по спомен беше нещо като Кресненското дефиле и ако не бързаш пътят е супер . Нооо, когато съм минавал австрийските шилинги още бяха в обращение :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот joromnt » Чет 10 апр 2014 20:37


Аз така като я гледам картата, не разбрах точно от къде до къде трябва да стигнете.
Но, ако тва което разбрах е вярно, тогава вижте пътя Птуй-Словенска Бистрица-Дравоград-Австрия...
Може и Птуй-Марибор-Дравоград-Австрия.
https://maps.google.bg/maps?saddr=Ptuj,+Slovenia&daddr=Dravograd,+Slovenia&hl=en&sll=46.481373,15.79422&sspn=0.176597,0.363579&geocode=FXenwwIdlT3yACk3Hh5dnmZvRzFQTX0FLPrXSg%3BFSPlxgId2kHlAClP18U3MfBvRzHSZuAGUrsRNw&oq=dravo&t=h&mra=ls&z=10
Минавал съм по различни части от двата маршрута, пътя е добър, в смисъл няма драми с настилката. Само че, след Словенска Бистрица при първия вариант, и Марибор при втория, терена става планински, кара се бавно заради завойте и безброй селца през който се минава. Марибор-Драговрад пътя е идея по-бърз, кара се постоянно до дефилето на река Драва. Красиво е, ако имате време може и да се насладите и на природата.
Ако се мине по първия вариант, са предимно планини, пак е красиво, но няма река. На Словенска Бистрица има 10-12 магазина оформени като търговски комплекс - два-три хранителни, за дрехи, обувки, Спорт Директ и други подобни. Цените са като в Бг, ама в евро.
Сложих и един линк с маршрутите, но не съм много добър с тоя Мапс, и не мога да го накарам да не използва магистралата.... В общи линии, стойте извън магистралата и карате спокойно. И двата пътя са добри, но планински и със завой. Минете поне в едната посока през светлата част на деня за да видите провинцията на бивша Югославия....


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот Vlad777 » Чет 10 апр 2014 21:32


Пиши го, че трябва да стигнем до Клагенфурт в Австрия. Значи препоръчваш да караме от Птуй към Марибор и от там към Дравоград като по-бърз?

Марибор - Дравоград е 60 км. така, че планинския преход ми се струва, че няма да е кой знае каква драма.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот joromnt » Чет 10 апр 2014 21:41


Реално погледнато големи изкачвания и спускания няма. Не е като да лепнеш Шипка или Петрохан. Просто завойчета и лъкатушиш между планините :th_up
Птуй-Марибор-Драговрад поне на мен ми се вижда по-бърз вариант. Вижте го и в Гугъл мапс като време как са, ако успеете да го накарате да не хваща магистралата...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот Vlad777 » Чет 10 апр 2014 22:46


За да се избягват магистрали и платени участъци в Google Maps:

Под списъкът с точки по маршрута цъкаме Show Options:
google-maps-options.jpg
Опции
google-maps-options.jpg (29.63 KиБ) Видяна 12151 пъти


И от там се добавят отметки на:
Avoid highways - избягвай магистрали
Avoid tolls - избягвай пътни такси
google-maps-options2.jpg
Опции 2
google-maps-options2.jpg (30.7 KиБ) Видяна 12148 пъти


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот Кайзен » Нед 27 апр 2014 11:02


И аз имам едно предложение - http://goo.gl/vDgD2N
За разстоянието от Марибор до Дравоград нищо не мога да кажа, но все пак е първокласен път. Познати са минавали по описания в този форум маршрут (http://patepis.com/?p=2184) и всичко е било ОК.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот Vlad777 » Нед 27 апр 2014 18:33


chef_ss написа:И аз имам едно предложение - http://goo.gl/vDgD2N

Тук разликата е само в алтернативния маршрут през Словения като гледам.


top_kalitko
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 25 авг 2014 20:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот top_kalitko » Пон 25 авг 2014 20:58


Привет форумци. Да се включа и аз по темата с икономично пътуване до Австрия. Пътувах 2 пъти за 2 месеца до Грац, отиване и връщане - веднъж по " нормалния" и веднъж по икономичния маршрут. Плащах си навсякъде ( газ, такси и винетки) с карта, така че имам точна информация колко се пести и защо. Между другото силно препоръчвам плащането с карта навсякъде ( иначе рискувате трънски курс почти задължително). Нормалният маршрут ми сруваше 480 лева, а икономичният 245 ( говорим за отиване и връщане общо).Разликата се получава не само от пестене на тол такси и винетки ( Словения и Австрия - да може и там) , но и поради факта, че се пести гориво ( около литър по малко на 100 км.) и че цената на газта е по-тънка извън магистралите. Пътуването през Хърватска на север от магистралите даже ми беше приятно, кара се през китни селца с ограничение 70 км/ч., като пътят естествено е перфектно поддържан. Словенците малко са поизпуснали работата до Птуй, но пък участъкът е кратък. По горе е описано чудесно как се минава през Марибор и после до Австрия, посока Грац без качване на магистрали, за което благодаря. И последно малко инфо за тънка газ по пътя (ако някой се интересува). В Сърбия най скъпа е в ОМВ, в Лукойл е нормална - 91 динара (около 1,50 лв.. В Хърватска важи същото- в Лукойл е 4.84 куни (под 1,30лв.) В началото на Марибор я има за 0.727 евро (1.42 лв.). В Грац има 1 единствена - 0.85 евро (1.65 лв.). Аа, и да кажа все пак че времето се удължава с не повече от 2 часа през икономичния маршрут (950 км. София-Грац), приблизително 12 часа срещу 14 (това все пак е относително, зависи от минаването през границите, тол пунктовете и тежината на десния крак:-) . Минаването през малките гранични пунктове все пак е изключително бързо ( не повече от 2-3 коли), а докато карах през Сърбия, по радиото съобщиха че се чака по "нормалните" пунктове поне час.


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот peyu » Вто 26 авг 2014 8:18


Привет колеги, моята ситуация е малко по-различна! Но нека споделя опит и аз. За последната половин година ми се наложи да отида и да се върна до Германия общо 3 пъти. Пробвах различни варианти и лично за мен стигнах до извода, че царския път е най-добър. Като тръгвам от София или Велико Търново минавам през Сърбия, Унгария, Австрия и пристигам в Германия. Не виждам как карането по малки пътища с ограничение 70-80 и много завои, ще е по икономично от това да си караш по магистралата. Естествено зависи и каква е колата.. (и какви са малките пътищата) ако е 1,2 и разхода и на 120-130км и скача доста е ясно, но аз лично не бих тръгнал с такъв автомобил. Ситуацията при вас може да е по-различна поради другата крайна точка.
Правя чести почивки и карам сравнително бавно с трафика.

Общо километри: 1 674 км (според навигацията) Реално са около с 30/40+ (отбивки или леко излизане от основния път)
Време: 17 ч 20м (според навигацията) Реално 16-19ч зависи от това как карате.. препоръчвам 19ч
Разходите за гориво са около 221лв в посока около 85литра дизел.
Първо зареждане в София(примерно) прескачам задължително Сърбия и Унгария.. и в двете държави са ми зареждали дизел за почти 2 евро литъра.. (Като сложиш курса на еврото и цената на горивото) После отново пълня до горе в Австрия, но задължително слизам от аутобана (разликата е 20-30цента за литър) и така това е!
Яд ме е, че резервоара не е по голям като на б4 и не мога да направя прехода само с 1 зареждане...
За пътните такси виждам, че сте наясно и няма какво да кажем.
За следващото ми ходене до германия предвиждам нощувка и да разбия шофирането на 2 половини по 8-9часа през светлата част на деня.
Лек и безавариен път на всички!


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот Vlad777 » Вто 26 авг 2014 13:11


Забравил съм да пиша в темата за пътуването, което направихме.

За южната част на Австрия, където ходихме - езерото Вьортерзее, преминаването през Унгария увеличава пътя с 270 км (което са 22 евро за гориво в посока и 11 евро винетка за Унгария - общо 55 евро отгоре). Така че няма никаква икономия, сравнено с минаването по магистралите в Хърватска и Словения, за които пак толкова се плаща в 2-те посоки. Иначе наистина ако пътуваш за северна Австрия или Германия е най-добре през Унгария.

Тази година в крайна сметка на отиване и връщане минахме точно по маршрута от първото мнение:
2. Алтернативен маршрут - Заобикаляне на тол такси в Хърватска, винетка Словения, Караванкен тунел

По този начин спестихме доста разходи. От една страна винетки и такси около 60 евро, а от друга заради ниската скорост, пасатът на отиване изхарчи 5/100. Беше натоварен с трима човека по над 100 кила и още поне 150 кила багаж в купето - бири, вода, кашон с лед, както и 600 литрова кутия на покрива, пълна с шатри, столове и др. За първи път с 1 зареждане мина над 1200 км :)

Пътуването на отиване:

Тръгнахме по-късно от планираното, защото бяхме голяма група и трябваше да изчакаме всчики да пристигнат до София. Движихме се с ограниченията докато стигнахме магистралата в Сърбия. По магистралата карахме с около 110 км/ч, защото с нас имаше автомобил, който теглеше платформа. Минахме Белград, от там за Шид (Sid). След гр. Сремска Митровица се отклонихме от магистралата към гр. Sid и минахме сърбо-хърватската граница между Sid и Tovarnik без проблеми.

Това, което ни забави беше, че пътят между Vukovar и Osijek в Хърватска (около 30 км) беше в ремонт и не можеше да се мине, а GPS-a настояваше да караме по него. Докато се ориентираме какво става и откъде да минем загубихме сигурно един час в обикаляне. Реално на излизане от Вуковар трябва да се завие или на ляво или на дясно и да се движиш покрай Дунава. Ето картата: http://goo.gl/maps/tjfUh

На отиване влязохме в Хърватска призори и реално минахме цялата Хърватска и Словения до следобяда.

В Хърватска населените места са буквално едно след друго. На места дори на един кол седи табелата за край на едното населено място и начало на следващото. Ограничението в тези населени места вв повечето случаи е 70 км/ч., което е доста бавно, но през деня трябваше да го спазваме.

Интересни по пътя са Вуковар и следите от бомбандировките, както и Марибор.

На връщане обаче тръгнахме от езерото в Австрия около полунощ. Част от групата си бяха тръгнали по-рано и не се налагаше да караме бавно, заради платформата. Словения и Хърватска ги минахме с доста висока скорост - местните си карат с по над 110 при ограничение 70. В Хърватска обаче имаше интересна система за контрол на скоростта. Представлява радар с дисплей, на който пише с колко се движиш и ако не намалиш до ограничението, светва надпис, че ще активира светофар, който всъщност е на около 100 метра. Така щеш не щеш трябва да спреш. Ако обаче минеш в ограничението, светофарът си свети зелено през цялото време.

Така че на връщане разстоянието от Вьортерзее до Белград - около 630 км го взехме при нощното каране доста бързо - за около 7 часа, при положение, че на отиване същото разстояние ни отне 11-12 часа.

Като цяло за хора, които не бързат бих го препоръчал този маршрут. Хем икономичен, хем не се чака по границите.


top_kalitko
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 25 авг 2014 20:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот top_kalitko » Вто 26 авг 2014 14:19


Точно така колега, и аз забравих да напиша за отклонението, че трябва да се следят табелките, а не GPS-а. Но отклонението в км. не е много, макс 10-на км. А за разхода наистина си е така. Карам не малолитражка 1.2 както предположи колегата по горе, а Зафира 1.8 140 к.с, бая тежичка с 4 човека и багаж и симулирания разход на бензин ми даде 6.2 (на газ около 8). По магистралата в Хърватска с 120-30 км/ч под 7.3 не пада.А иначе, да всеки може да си избере който си иска маршрут, ако се нерви при скорост 70-80 км/ч. и да си кара по магистралите. За мен "загубата" на 2 часа ( компенсирано с над 100 лв. икономия в едната посока) не е проблем. Освен това изпитвам огромна скука докато карам по магистрали, пък и така не мога да се полюбувам на пътя истински. Безаварийно шофиране колеги.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Икономично пътуване България - Сърб - Хърв - Слов - Авст

Мнениеот joromnt » Пет 14 ное 2014 23:27


Здравейте отново.
Някой може ли да сподели точен източник за цени на таксите за тунелите в Австрия? Интересува ме маршрут Любляна-Мюнхен.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта